Финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле е приеман като един от най-строгите, но и последователни в позицията си за финансовите инжекции, които ЕС и банките трябва да направят, за да помогнат на Гърция да излезе от кризата. На форум на банкери във Франкфурт, той обаче изненада присъстващите:
Тези дни казах на моя американския ми колега Джек Лю, че ние бихме могли да приемем Пуерто Рико в еврозоната, ако Съединените щати биха приели Гърция в доларовия съюз. Но той реши, че това е шега.
Пуерто Рико има едва 72 млрд долара заеми, което е само 20 на сто от гръцките задължения към банки и кредитори.
По същия начин – като американския финансов министър – реагираха и банкерите във Франкфурт, сред които беше и шефът на Бундесбанк Вайдман. Но всички те чуха още веднъж позицията на министър Шойбле, че Европа стои твърдо заедно. И ние ще направим всичко възможно за интегритета на еврото, за да защитим доверието към общата европейска валута и европейското единство.
Междувременно високопоставени политици в Берлин продължават да бъдат скептични към истинността на намеренията на гръцкото правителство за реформи. Бившият вътрешен министър Ханс-Петер Фридрих заяви за Баварското радио, че според него гръцкото правителство се опитва да разиграва отново или собствения си народ, или нас самите, имайки предвид досегашните кредитори.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..