Премиерът на Сърбия Александър Вучич беше замерян с камъни в Сребреница. Това стана след възпоменателната церемония за 20-годишнината от избиването на 8 хиляди мюсюлмани по време на босненския конфликт. Инцидентът предизвика острата реакция на Белград.
На входа на гробището, където са погребани тленните останки на жертвите, разгневено множество хора проби защитната ограда и се насочи към Вучич, който тъкмо беше положил цвете на Мемориала.
Към делегацията от Белград полетяха камъни, бутилки с вода и обувки. Сръбският премиер беше ударен в лицето, а очилата му - счупени. Разгневени хора се сблъскаха с охраната в опит да стигнат до Вучич, която се опитала да отвори чадър, за да го предпази. Полицията се намеси и отблъсна нападателите, а сръбската делегация бързо беше изведена от мястото, докато организаторите призоваваха множеството да запази спокойствие.
От Белград дойдоха гневни реакции на случилото се - Атака срещу Сърбия го нарече сръбският министър на външните работи Ивица Дачич. Според колегата му - вътрешен министър Небойша Стефанович, Босна не е успяла да създаде дори минимални условия за сигурността на сръбския премиер, който е свикал заседание на правителството в Белглад, след което се очаква да направи обръщение.
Разпространено беше заявеното от Вучич, че група запалянковци от Сърбия е предизвикала инцидента в Поточари.
Поклонението в Сребреница е по повод събитията от 11 юли 1995-та година. Тогава военни части на босненските сърби, командвани от генерал Ратко Младич, избиват 8 хиляди мъже и момчета - мюсюлмани в контраакция срещу анклава, формално защитаван от ООН по време на кървавия босненски конфликт.
50 хиляди души, сред които бившият президент Бил Клинтън , сръбският премиер Александър Вучич, йорданската кралица Нур , британската п ринцеса Ан и първи дипломати от ЕС, пристигнаха за участие във възпоменанията в Сребреница, за да отбележат 20-та..
Днес се навършват 20 години от клането в Сребреница. През юли 1995 година в босненския град за няколко дни са избити 8000 мюсюлмански мъже и момчета. Отговорността за това беше хвърлена върху босненските сръбски военни, ръководени от Ратко Младич...
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не..