Премиерът Ципрас има една цел – осигуряването на гласовете за приемане на мерките за реформи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Въпреки постигнатото споразумение безизходицата за гръцкия премиер Алексис Ципрас продължава. В родината му освен въпроса, кой ще го подкрепи в парламента, го очаква и вълната от недоволството на неговите съпартийци и съотечественици. 

Премиерът Алексис Ципрас днес има една цел – да осигури гласовете на депутатите, които ще приемат мерките за реформи. Няколко часа продължава драматичното заседание на парламентарната група на СИРИЗА. Очакват се оставки както на министри от кабинета, така и напускане на депутати, несъгласни с реформите. Партийният устав не СИРИЗА не позволява само напускане на парламентарната група, а и на парламента.

Решаваща е позицията на "Независими гърци", които са в управляващата коалиция. Лидерът на партията Панос Каменос заяви:

Вчера премиерът на страната бе изправен пред преврат, воден от Германия и други страни като Холандия, Финландия и Балтийските републики, преврат, който стигна до точката на изнудване на гръцкия премиер с колапса на банките и пълното конфискуване на депозити.

Част от гърците също мислят по този начин:

Това е катастрофално споразумение, но го очаквах, защото в рамките на еврозоната нямаше друг начин. Те са гангстери, те са финансови убийци. Нямаше друг изход.

Сред опозицията също има недоволство на депутати от островите. Те се страхуват от гнева на избирателите. Реформите предвиждат отмяна на данъчните облекчения за тези райони.

Банковата ваканция се удължава до утре, ако парламентът приеме реформите. Гърците в чужбина в израз на солидарност предлагат работа на безработни гърци.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47