С внушително мнозинство депутатите в германския парламент гласуваха ЗА поредната финансова инжекция от страна на европейските банки и институции. Така Бундестага даде мандат на правителството да подкрепи третия пакет от спасителни за южната ни съседка кредити.
439 ЗА, сто и единадесет против и 40 въздържали се е резултатът от днешното гласуване в германския Бундестаг, с което депутатите дадоха мандат на правителството на г-жа Меркел да подкрепи отпускането на нов финансов транш със спасителен за гръцката икономика заем. Това на практика означава, че бюджетът на федералната република ще бъде утежнен за следващата финансова година със 730 милиона евро. 65 християндемократи бламираха канцлера и гласуваха с НЕ, на предварителното гласуване в парламентарната група вчера бяха 48.
Днес ние не решаваме ЗА Гърция, ние решаваме заедно с Гърция, посочи в краткото си слово преди дебатите г-жа Меркел. Тя призна, че решенията, взети в понеделник, са били категорични и твърди, но и наистина спасителни за Гърция. Според нея ЕС преживява драматични дни, но поиска германските парламентаристи само за момент да се поставят на мястото на гръцките граждани и по-конкретно – на пенсионерите, които чакат пред банкоматите.
Меркел подчерта, че не винаги между партньорите в ЕС или еврозоната е имало съгласие и даде за пример някои от различията между Берлин и Париж, но това не ни пречи да работим заедно за преодоляване на различията в името на сигурността и общото бъдеще на една силна Европа.
Канцлерът изказа специална благодарност на финансовия министър Шойбле за неговата последователна и упорита работа за спасяването на Гърция и оставането й в еврозоната. Той обаче не беше пощаден от критики и квалификации от лидера на опозиционните леви Грегор Гизи, който го обвини, че с г-жа Меркел и вицеканцлера Габлиер са играли заедно с банките срещу народа на Гърция.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..