Компетентните власти в България трябва да предоставят алтернатива и да спазват основните човешки права, когато принудително изгонват хора от незаконни жилища, казаха за БНР от Европейската комисия. Изявлението е по повод събарянето на 60-те къщи на граждани от ромски произход във Варненския квартал "Максуда“.
Еврокомисията следи ситуацията във Варна, но още не е запозната в подробности със случая на ромската махала „Максуда“, уточни говорителят Кристиан Уииганд:
Заповедите за принудително изселване, издадени от националните власти, по принцип трябва да се основават на съдебно или административно разпореждане и да включват възможност за съдебно обжалване на изгоненото лице.
Комисията призова настойчиво българските власти да предоставят алтернатива за жилищно настаняване на изселените граждани от ромски произход.
ЕК очаква от Българя да се заеме със ситуацията с ромите и да приложи мерките, с които се е ангажирала в своята Национална програма за интеграция на ромите. Тези мерки включват и жилищното настаняване, допълни Уииганд.
От институцията препоръчаха още, когато се изселват хора от незаконни постройки, местните власти да предвидят и програми за трудова заетост, образование и здравни грижи.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..