КНСБ: 45 бранша вече имат договорени минимални осигурителни доходи

Снимка: БГНЕС

Минималните осигурителни доходи за догодина за 45 бранша вече са договорени, съобщиха от КНСБ. До 10-и септември се очакват поне още 4 споразумения с бизнеса, с което ще бъдат обхванати над 1 милион и 200 хиляди от работещите. Средният ръст на минималните осигуровки до момента е около 8 на сто – двойно по-висок от миналогодишния.

Тази година постигнатите споразумения с бизнеса са повече от тези през миналата и вече обхващат повече от половината икономически  дейности. Наблюдава се значително повишение и на минималните заплати и осигуровки за високо квалифицирания персонал, зает в производствата, както и за шефските позиции. Нивата за ниско квалифицираните работници са около планираната за догодина минимална работна заплата. Един от изводите, които правят синдикалистите, е, че бизнесът вече прави опити да задържи висококвалифицирани кадри и да се пребори с нелоялната конкуренция, отбелязаха Пламен Димитров и председателят на федерация "Лека промишленост" Митко Табаков.

Договорени двуцифрени ръстове, очевидно бизнесът е намерил причина, а тя е, защото нямат такива кадри на пазара, да се съгласи както на модули, така и на по-високи заплати в тези сектори, и съм сигурен, че ще увеличават заплатите, заяви Пламен Димитров.

Митко Табаков допълни:

И когато седнахме да дискутираме какви да бъдат тарифните ставки, някои от работодателите предложиха по високи от това, което ние предлагаме, с цел да се удари сивата икономика. При нас е нещо страшно. Над 45% шивашки предприятия работят гаражно. Те самите работодатели вече узряха, че трябва да се борим заедно срещу сивата икономика и това е един от факторите.

От друга страна, за да има гаранция, че бизнесът ще изсветлява, КНСБ ще поиска данъчни проверки в предприятия от сектори, отказали да договарят минимални прагове с аргумента, че такива не били необходими, защото се плащали осигуровки върху реални заплати.

И ако са достигнали такива нива на заплащане, които са равни на модулите и дори над тях, тогава очевидно, че ще има нужда от нулево споразумение, за да има увеличение, обобщи лидерът на КНСБ.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47