Учителите нямат усещане за престижност на професията си

Едва 20% от учителите у нас смятат, че обществото има положителна нагласа към тяхната професия. Над 90 на сто от преподавателите обаче обичат професията си. Това сочат данните от международно изследване за преподаването и ученето, проведено в 34 държави, съобщи Неда Кристанова от Центъра за контрол на качеството на образованието:

Типичният прогимназиален учител в България е жена, на 47 години, със завършено висше педагогическо образование, с 22 години професионален опит, назначена на постоянен трудов договор при пълен работен ден. Типичното училище, което предлага  прогимназиално обучение в България е публично - държавно или общинско с 345 ученици и 26 учители. Средна големина на паралелките от 22 ученици. Има осигурени подходящи и достатъчно материални и човешки ресурси, при което най-негативният фактор влияе върху добрия училищен климат е честото закъснение на учениците за училище. Има непрекъснато нарастване със средна възраст на учителите, поради недостатъчно включване на млади учители, нежелание за промяна на по-опитните учители от нововъведения и нехомогенно разпределение на ученици от различни непривилигеровани групи от обществото.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47