Днес в баварската столица Мюнхен се открива световния празник на бирата – Октоберфест. Превърнал се в център на всички традиционни народни и културни празници за есента, Октоберфест събира туристи от цял свят, които идват, за да се потопят в изключителната атмосфера на празника.
С подробности слушаме Елена Трифонова.
За 182-ви път най-мощният празник на бирата – Октоберфест – събира ценителите на пенливата течност и доброто настроение в баварската столица Мюнхен.
По традиция – всяка трета събота от септември, в 11 часа кметът на Мюнхен символично удря с дървен чук по първата бъчва бира, която още бъде изпита на известната Терезиенвизе или в която и да е друга бирария в града. За втора поредна година това ще направи новия кмет на града Дитер Райтер.
Следват две седмици на безкраен бирен празник, който през последните години събира над 6-7 милиона посетители в Мюнхен не само от Германия, но и от целия свят.
Тази година има няколко особености – Октоберфест ще премине при изключителни мерки за сигурност от страна на полицията в Бавария заради хилядите бежанци, които са в провинцията с неустановен все още статут и с нова, по-висока средна цена на бирата, която тук се пие на халба-литър. Тази година без значение дали е светла или тъмна, жива или мътни, цената й е средно 10,30 евро.
За тазгодишния Октоберфест е характерно, че месец преди него хотелите в Мюнхен удариха ценовия таван от 260 евро, а запазването на място в най-голямата палатка за пиене на бира се сравнява с джакпот от тотото. Защото там е мястото, където могат да бъдат видяни и най-популярните и известни личности на Германия, облечени в традиционни носии, дошли да изпият по бира и споделят празничното настроение.
Разбира се има изобилие от изяви и съпътстващи програми през всеки от дните на бирения празник, но най-много са през уикендите, когато Октоберфест е посещаван масово от цели семейства.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..