На 70 -та редовна сесия на Общото събрание на ООН , след 15 годишно прекъсване, в Ню Йорк е настоящият кубински президент Раул Кастро. Фидел Кастро беше последният кубински президент присъствал на годишна среща на ООН през 2000 г. В следващите години, Куба бе представена в ООН от външния си министър Бруно Родригес.
И още в първото си изказване Раул Кастро подчерта, че ембаргото наложено от Америка е “основна пречка” за икономическото развитие на острова.
"Икономическата, търговска и финансова блокада срещу Куба продължава, както е било в продължение на половин век, причинявайки вреди и трудности на кубинския народ", каза Раул Кастро.
Подобна политика се отрича от 188 страни-членки на Организацията на обединените нации. Общото събрание на ООН одобри резолюция през 1982 г. призоваваща САЩ да вдигнат ембаргото.
Американското ембарго е наложено като отмъщение за национализацията на американските имоти в Куба от 1960 година насам. За този период от време щетите нанесени на икономиката на страната са повече от 121 милиарда долара .
По време на първото си посещение в ООН, Раул Кастро приветства възстановяването на отношенията с Вашингтон и ги определи като "значителен напредък", но подчерта, че ембаргото остава нерешен проблем.
Той заяви, че това положение рефлектира и върху други държави, които са изправени пред невъзможността да инвестират в Куба по силата на законите на САЩ. Засегнати са и интересите на американските граждани и фирми.
Напоследък администрацията на президента Барак Обама изразява подкрепата си за вдигане на ембаргото, но решението може да вземе само Конгреса.Там обаче мнозинството е на републиканците, които съвсем не одобряват подобен ход.
На сесията си следващият месец Общото събрание на ООН има готовност да обсъди нова проекторезолюция, осъждаща ембаргото.
Сега повече от 160 световни лидери пристигат в Ню Йорк за срещата на върха на ООН за развитие и заседание на Общото събрание на ООН ,чието откриване е утре. В понеделник , само няколко часа след изказването на Барак Обама, кубинския президент Раул Кастро отново ще има думата.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..
публикувано на 01.02.18 в 16:47
LANGUAGES
РОТАЦИОННО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ