Младежи се завръщат от чужбина, за да отглеждат шафранови минзухари

Снимка: БГНЕС

Десетки младежи, живеещи от години в чужбина, се завръщат у нас, за да отглеждат шафранови минзухари. Интересът им е продиктуван от високия доход, който може да се получи от тези растения. Според Националната асоциация на производителите на международния пазар килограм шафран струва 20 000 долара. Експериментът с отглеждането на минзухара стартира в района на Кърджали и се оказа успешен.

Сред завърналите се е Али Сюлейман от кърджалийското село Глухар. Доскоро той е работел в Англия, но вече иска да отглежда скъпите растения. Направил е първото в Родопите промишлено насаждение на минзухари, в което е инвестирал 6000 лева.

Мисля, че тази инвестиция е бързо възвръщаема и е доста сполучлива. И в нашия регион климатичните условия отговарят за отглеждането на шафрана.

Младежът не се притеснява да рискува. Той очаква печалбата да е близо 15 хиляди лева още първата година:

Колкото по-голям е рискът, толкова по-голяма е вероятността от по-висока печалба. Следователно аз съм на прав път.

Според Хасан Тахиров, председател на Националната асоциация на производителите на шафран, информацията за успешния експеримент с минзухара бързо се разпространила в социалните мрежи:

Желанието е огромно. Специално млади хора звънят чак от Австралия, от Англия, от Америка. Казват, че е най-хубаво да започнем да се мъчим в родината си, отколкото в чужбина.

Един килограм шафран се събира от 2-3 декара с минзухари. Според Тахиров тези растения могат успешно да заменят тютюна в Кърджалийско, а местните хора да имат високи доходи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47