Клаудия Кардинале очарова зрителите в български филм

БНР Новини
Клаудия Кардинале и режисьорът Борис Десподов на премиерата на филма.
Снимка: БУЛФОТО

На 7 октомври в София се състоя премиерата на филма „Имало едно време един уестърн”. Лентата е дебют в игралното кино за режисьора Борис  Десподов. Той е известен с документалния си филм „Коридор №8" и с анимационния "Три сестри и Андрей", отличени с български и множество международни награди. Първоначалното намерение било филмът да бъде документален. Ровейки в интернет, Борис попада на мястото, в което преди години е сниман филмът на Серджо Леоне „Имало едно време на Запад“ (Once Upon aTime in the West), в който навремето играе Клаудия Кардинале. А мястото е с невероятна, сюрреалистична природа – в пустинята Табернас, Южна Испания.

Това, което открих,  е, че местните хора там все още живеят между реалността и фикцията. Т.е., те продължават да се възприемат като каубои – разказва Десподов. Заедно с оператора Джими Гимферер той отива там.  И двамата решават, че си заслужава да се направи филм за това място. Изпълнителният продуцент на филма Красимир Иванов пък ги свързва с Клаудия Кардинале. Още на следващия ден те се срещат с нея, разказват й за проекта. И тя приема да участва. Играе себе си – в 140-я си филм.

Беше наистина великолепно, защото в „Имало едно време на Запад” аз бях единствената жена и да се върна по тези места 40 години по-късно беше прекрасно – споделя актрисата.

Сюжетът многократно се променяше – посочва режисьорът. – Първо, това място беше впечатляващо. И тези хора нямат идентичността на съвременния живот, а носят характера на героите, които са изиграли във филмите. В началото имах идеята за една млада българка, която бяга от миналото си (преследва я садистичен съпруг). Тя тръгва да си търси късмета, отива на това място и се среща с Клаудия Кардинале. Почти в целия филм има много импровизация, включително от актьорите, всички импровизирахме. Това е за мен едно от най-интересните неща в киното – да усещаш промяната у хората, с които работиш. Те могат да ти дадат предложения, които са по-добри от това, които можеш да им предложиш. Това е смисълът на киното – да бъде колективно изкуство, и човек да работи с хора, които умеят повече от него, защото те могат да те насочат към неща, които ти не можеш да измислиш.

Ще добавим, че днес Клаудия Кардинале  има срещи с министъра на културата Вежди Рашидов и с проф.Любомир Халачев,  ректор на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. Академията ще я удостои с почетната степен „Доктор хонорис кауза”. Голямата актриса ще има отворен клас със студентите от НАТФИЗ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!