Държавите с извънредни разходи за бежанците ще имат отстъпки от правилата за бюджетна дисциплина на ЕС

Жан-Клод Юнкер
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ще има специални отстъпки от правилата за бюджетна дисциплина на ЕС за държавите, които правят извънредни разходи за бежанците, стана ясно от председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер. Още на 15-ти октомври това е било съобщено на правителствата, потвърди Юнкер пред депутатите от Европарламента в Страсбург.

Европейският бюджет е ограничен и за това всички финансови ресурси на държавите трябва да се включат в усилията за решаване на бежанската криза, обясни председателят на Комисията. Извънредната ситуация изисква извънредно финансиране, посочи Юнкер и затова Брюксел ще се отнася по-гъвкаво към бюджетната дисциплина на онези държави, които отделят допълнително пари за бежанците:

Ако дадена страна полага извънредни усилия,  тя трябва да бъде третирана съгласно новите гъвкави правила. Но ако други страни не са доказали, че миграционната политика се е отразила на бюджетните им разходи, те няма да получат същото отношение. Който иска по-гъвкаво тълкуване на Пакта за стабилност, първо трябва да прояви чувство на отговорност.

Пактът за стабилност и растеж  е набор от правила, които задължават правителствата да спазват лимити при харченето на държавни средства и взимането на външни заеми. Еврокомисията е длъжна да наложи финансови глоби, на държавите с бюджетен дефицит над 3% от БВП и публичен дълг над 60 на сто. С идването си обаче Комисията "Юнкер" прие нови процедури за гъвкавост, които позволяват отсрочка за изпълнението на правилата при определени обстоятелства.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47