ЕК ще публикува докладите за напредъка на балканските страни-кандидатки за членство в ЕС

Снимка: БГНЕС

Европейската комисия ще публикува дългоочакваните си доклади за напредъка на балканските страни-кандидатки за членство в ЕС.

Също така днес друга независима институция – Европейската сметна палата в Люксембург – ще публикува годишния си доклад за изпълнението на бюджета на ЕС. В него одиторите на палатата изброяват нередностите и ефективността при усвояването на еврофондовете от държавите-членки, както и целесъобразността на харчене на пари от институциите на ЕС.

Докладите следят изпълнението на европейските стандарти в редица области от правителствата на Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Македония, Сърбия, Турция и Черна гора. Всички те се надяват да се присъединят един ден към ЕС.

Въпреки обявеното от председателя Жан-Клон Юнкер замразяване на разширяването на Съюза в рамките на този мандат на ЕК, днешните доклади са очаквани с особен интерес.

Юнкер беше критикуван от редица европейски медии, че бави доклада поради дипломатически съображения.

ЕС разчита на сътрудничеството на Турция за пресичане потока от бежанци от нейна територия към Гърция, но също и на Сърбия и Македония за спирането на транзита.

В същото време в докладите се очаква конкретно описание на редица случаи на погазване на демократичните принципи в тези страни, репресии срещу медии и етнически малцинства, което би обтегнало отношенията между Брюксел, от една страна, и Анкара, Белград и Скопие, от друга.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47