Международната конференция за климата в Париж ще бъде удължена

| обновено на 11.12.15 в 12:14

Френският външен министър Лоран Фабиюс потвърди, че международната конференция за климата в Париж ще бъде удължена:

Ще представя текста на окончателния документ не в петък вечер, както смятах по-рано, а по-късно сутринта в събота и ние можем да вземем необходимите решения в средата на деня.

Представянето на окончателния текст за споразумение се отлага, за да бъде дадено допълнително време за консултации между делегациите. Процедурите по съгласуване се очаква да продължат и през нощта.

Участниците работят по предложен от Франция текст от сряда насам. В последната му версия се казва, че покачването на температурата трябва да бъде удържано на нивата под 2 градуса по Целзий, като в същото време се полагат усилия това повишение да бъде сведено до градус и половина. В него, също така, е посочено, че правителствата ще се борят за  постигането на неутралност на емисиите от парникови газове към средата на века, макар че понятието не е точно дефинирано. Това представлява смекчаване на езика в сравнение с предишните версии на документа, които формулираха по-конкретни цели и времеви рамки за намаляване на замърсяванията.  

Най-голямото предизвикателство остава въпросът за отговорностите на богатите държави, които са свързани в по-голяма степен със сегашното състояние на нещата в исторически план, и страни като Индия и Китай, при които количеството вредни емисии нараства най-бързо.

Някои от участниците в срещата подчертаха, че новият текст позволява на богатите страни да прехвърлят тежестта за борбата с глобалното затопляне към по-бедните. Вървим назад, заяви представителят на Малайзия. Френският външен министър Лоран Фабиюс, който председателства форума, обаче, изрази надежда, че договореност ще бъде постигната.


По думите на министъра текстът на последната версия на проектоспоразумението е намален до 27 страници, но все още съдържа много отворени въпроси, главно около финансирането на амбициозната задача за намаляване на въглеродните емисии и приспособяването към климатичните промени, за която повече от 195 държави трябва да постигнат съгласие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47