Причините за неявяване на работа при бедствено положение се установяват от държавните органи

Снимка: БГНЕС

Работещите, които не са успели да се явят на работа заради бедственото положение в своите райони, имат право на 50 на сто от брутното си трудово възнаграждение, а ако са участвали в спасителни дейности - на 100 процента, припомнят от Главна инспекция по труда.

Причините за неявяването на работа и участието в спасителните работи се установяват от кметството, от Общинския съвет или от друг държавен орган.

От трудовата инспекция напомнят още, че работодателите са длъжни да предприемат мерки за защита на живота и здравето на работещите от неблагоприятните климатични условия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47