Кабинетът одобри първия пакет с промени в правосъдието

| обновено на 02.03.16 в 13:22
Екатерина Захариева
Снимка: БГНЕС

Правителството одобри първия пакет с промени в Закона за съдебната власт. Предлага се пряк избор на членове на Висшия съдебен съвет от магистратската квота с тайно гласуване. Решенията за назначаване, повишаване и освобождаване на магистрати да се вземат самостоятелно от колегията на съдиите и колегията на прокурорите и следователите при условия на явен вот и без "въздържал се”, обяви правосъдният министър Екатерина Захариева.

Няма да се допуска членовете на ВСС, които представляват прокурорите и следователите, да участват в решаването на кадрови и дисциплинарни въпроси на съдиите и обратно. Законопроектът ограничава възможността за влияние от страна на парламентарно представените политически партии, чрез въвеждане на квалифицирано мнозинство от 8 гласа за съдийската и 6 за прокурорската колегия:

По този начин на първо място се гарантира, че само парламентарната квота няма да може сама да взима такива въпроси. Така се изпълнява и препоръката на Венецианската комисия, изобщо критиките, че с промените в Конституцията не се даде достатъчно гаранция, особено за съдийската квота, че съдии избирани от съдии, всъщност ще имат основната тежест при взимането на кадровите решения.

Отхвърля се предложението членовете на сегашния състав на ВСС да изпълняват правомощията си до избирането на нов състав. Захариева обясни, че това противоречи на Конституцията.


Има няколко решения на Конституционния съд, които излишно подчертават, че конституционно определен мандат не може да се удължава със закон, тоест, когато изтече мандатът, тогава приключва и мандатът на органа. Затова и сме предвидили и достатъчно дълги срокове за започване на процедурата, така че да не се блокира работата  после. Не по рано от осем месеца и не по късно от шест.

В отговор на критиките в доклада на Европейската комисия се предвиждат постоянни комисии по атестиране към всяка от двете колегии на ВСС. В тях е предвидено да участват действащи магистрати, избирани от Пленумите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд и съответно - от Върховна касационна прокуратура, Върховна административна прокуратура и Националната следствена служба.

Екатерина Захариева добави, че одобрява вчерашните предложения за ограничаване  на битовата престъпност:

Това, което ще предвидим в НПК, макар, че то и сега се прави, но изричен текст може би ще има, че охранителни камери, след, разбира се, съответната експертиза, че датата не е манипулирана, че е техничен, да може да се използват изрично като доказателствено средство при разкриването. Това е нещото, което може би трябва да се направи, но не е проблем в закона в момента.


Правителството одобри и проекта на Меморандум за разбирателство между министерствата на отбраната на България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Върховния Щаб на съюзническите сили в Европа, относно щабните елементи за интегриране на силите на НАТО.

Репортажа чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47