Насилието в училище се е увеличило рязко

Насилието в училище се е увеличило три пъти само за една година. Най-много са случаите на физическа агресия и тормоз между ученици, увеличава се и психологическият натиск чрез интернет. Това беше обявено на дискусия, организирана от парламентарната комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите.

Липсата на единна информационна система за регистрация на случаите на насилие над деца е един от големите проблеми в страната. Работна група с участие на граждански организации и специалисти ще предложи нови промени в законодателството. Омбудсманът Мая Манолова подчерта, че е необходимо във всеки областен център да има кризисен център за подкрепа на жертвите на насилие.
Центровете, които приютяват жертви на домашно насилие - жени и деца, в България са само 17. Официална статистика в повечето от областите в България изобщо няма регистрирани случаи на домашно насилие. 

За липсата на реални данни за случаите на насилие над деца призна и председателят на Държавната агенция за закрила на детето Ева Жечева. Тя заяви, че е необходима политическа подкрепа на процеса за изграждане на единна система за обработка на данните. Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет посочи, че медийната информационна среда , в която растат децата също е много важна. По думите му, обществото става все по-толерантно към различните форми на насилие:
80% от времето те са в интернет. Един от важните ни проблеми е медийно-информационната среда, в която растат децата. Нашата медийна информационна среда е изпълнена със секс и насилие. Какво очакваме тогава?

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47