"Газпром" за първи път призна за загуби на част от средствата, вложени в строителството на "Южен поток", спрян в края на 2014 година. Според информация в московското издание “Коммерсант“ става дума за загуби по спрения проект, които могат да се увеличат, тъй като "Газпром" е сключила договори на стойност 4,4 милиарда евро по "Южен поток". Сложността идва от там, както съобщава още изданието, че тези средства не могат да бъдат вложени в строителството на алтернативни тръбопроводи и така да бъдат компенсирани.
Източник на вестника съобщава, че като загуби са отчетени инвестициите в проектиране и геодезично проучване по крайбрежието на България и в териториалните води на страната. Освен това са отписани и вложенията в модернизацията на кораба за полагане на тръби по дъното на Черно море. Така купените тръби, договорът за полагането на тръбопровода с италианската компания Saipem, строителството на компресорна станция край Анапа и голяма част от работата по проектирането се надяват в "Газпром" да бъдат използвани.
От руската газова компания признават, че примера на италианската компания може да бъде последван и от останалите подизпълнители на проекта. Италианската компания Saipem има заведен иск пред арбитража към компанията SST (South Stream Transport B.V.) на стойност 760 милиона евро плюс процент от направеното и компенсация за едностранно разтрогнатия договор от руския газов монополист, което би могло да очертае лоша перспектива пред компанията и да се стигне до намаляване на изплащането на дивидентите за 2015 година.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..