С официална церемония в Солун днес ще бъде даден ход на проекта за Трансадриатически газопровод, който ще осигури синьо гориво от Каспийския регион за Европа. България също ще може да се възползва от разнообразяването на енергийните източници чрез бъдещата газова връзка с Гърция.
Трансадриатическият газопровод или ТАП се планира да започне от турско-гръцката граница, да мине през Гърция, Албания до Италия. Той е част от планирания южен газов коридор, по който до Европа трябва да достигне газ от находището "Шах Дениз 2", азербайджанският шелф на Каспийско море. ТАП е продължение на Южнокавказкия и Трансанадолския газопровод. Трасето минава през Грузия, Турция, Гърция, Албания, като се очаква да има разклонения, освен за България, и за Македония, Хърватия, и Босна и Херцеговина.
Страната ни ще се присъедини към проекта чрез интерконекторна газова връзка с Гърция.
Вчера тази реверсивна връзка, както и терминалът за втечнен газ до Александруполис, бяха обсъдени на среща между енергийните министри на двете страни. Те са се обединили около това, че тези проекти трябва да се развиват заедно и зависят един от друг.
Сигурни количества газ за ТАП обаче ще има чак след 2020 година, когато ще влезе в експлоатация находището "Шах Дениз 2". Очаква се след това в Европа по тръбата да се доставят до 10 милиарда кубически метра синьо гориво годишно.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..