Руската православна църква се отказа да присъства на Всеправославния събор на остров Крит

Снимка: БТА

Руската православна църква взе своето решение на извънредно заседание в сградата на Московската патриаршия, обясни за "Хоризонт" в предаването "12+3" Николай Кръстев, кореспондент на БНР в Москва по повод решението на  на руската патриаршия  да се откаже да присъства на Всеправославния събор на остров Крит.

Основният аргумент на митрополитите в Москва е, че нямат консенсус за постигането на решения на Всеправославния събор и не може да бъдат по друг начин постигнати целите на форума, поясни Кръстев като основен мотив за решението.

Това, което се разигра преди провеждането на събота в Крит, е една стара битка между славянското и гръцкото лоби вътре в православния свят, подчерта кореспондентът ни в Москва и добави още аргументи:
Споровете между Антиохийската и Йерусалимската патриаршия за т.нар. принадлежност на територията на Катар, както и проблемът между съседните на България две патриаршии – Сръбската и Румънската, след като Румънската направи своя епархия в Сърбия или пък претенциите на Руската православна църква към Румънската църква заради Молдова, където пък Букурещ създаде своя епархия, непризната от Москва.

Проблемите в православния свят са не по-малко сложни от геополитическите, но сега заради напрежението, което наблюдаваме около Русия, може да се добави и този аргумент от недоверие, допълни Кръстев.

Конфликтът може да стане и богословски, въпреки че няма догматични въпроси, които ще се разглеждат утре на остров Крит, поясни още Николай Кръстев.

Цялото интервю с кореспондента ни в Москва чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47