27 държавни лидери от ЕС започнаха неформално обсъждане в Брюксел без участието на Великобритания за бъдещите си общи действия след референдума
Сред обсъжданите въпроси са кой да преговаря от името на 27-те по условията за напускане на британците през есента. Някои държавни лидери имат резерви към Европейската комисия като преговарящ орган заради твърде острата позиция срещу Лондон на нейния председател Жан-Клод Юнкер:
Британските граждани взеха своето решение и както се вижда днес те вече не седят на масата на Съвета, коментира той на влизане.
България смята, че Еврокомисията може да проведе бъдещите преговори, по думите на премиера Бойко Борисов:
Комисията и Жан-Клод Юнкер заслужават да бъдат подкрепени сега.
Провежда се и принципен дебат как в бъдеще Съюзът да функционира по-ефективно и да вдъхва доверие у гражданите, за да се контрират евроскептичните партии в Европа. Страните-основателки, като Белгия, настояват за засилване ролята на твърдото ядро около еврозоната:
Европа на повече скорости е мое убеждение и кредо - каза премиерът Шарл Мишел. Илюзия е, че всичко можем да вършим във формат 27 държави. Това създава усещане за неефективност у населението.
Не съм очарован от идеята за формирането на малки групи, заяви премиерът на Люксембург Кзавие Бетел. Повече от всякога се нуждаем от обединена Европа като контраст на разединена Великобритания.
България също ще настоява за равнопоставеност между 27-те оставащи членки в Евросъюза.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..