Английската централна банка обяви мерки, които да гарантират, че британските банки ще могат да продължат да отпускат заеми, а застрахователите няма да се откажат от корпоративните си полици. "Банк ъф Инглънд" облекчи капиталовите изисквания за банките, което освобождава до 150 милиарда паунда за кредити. Наличието на тези пари в реалната икономика може да помогне, ако несигурността след референдума в полза на Брекзит доведе до забавяне в растежа. Гуверньорът на Централната банка Марк Карни обясни, че това е огромна промяна в политиката и около три четвърти от британските банки веднага ще имат по-голяма гъвкавост в осигуряването на средства за домакинствата и бизнеса. Той обаче допълни, че "Банк ъф Инглънд" няма да може да елиминира всички негативни последствия от решението за Брекзит.
Обединеното кралство навлезе в период на несигурност и значително икономическо приспособяване. Усилията на Английската централна банка няма да могат напълно и незабавно да компенсират пазарната и икономическа непредвидимост, която може да се очаква, докато това приспособяване продължава, обясни Марк Карни.
Английската централна банка очаква също проблеми на пазара на търговски имоти.
Сега е по-вероятно приспособяването при търговските имоти да затегне кредитните условия за британския бизнес. Потокът на чуждестранни капитали в търговски площи спадна с 50 процента през първото тримесечие на 2016 г. Обемът на транзакциите спадна допълнително през второто тримесечие. Освен това, броят на уязвимите домакинства може да се увеличи заради по-лошата икономическа прогноза и потенциално затягане на кредитните условия, допълни Марк Карни.
Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер остро разкритикува британските политици Найджъл Фараж и Борис Джонсън като „тъжните герои“. Той направи това изявление по повод вчерашната оставка на Найджъл Фараж от лидерския пост на Партията за..
Излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз ще окаже сериозно влияние за финансовите ресурси в енергийната система на България и ще доведе до намаляване на донорските програми, които влизат в бюджета на Евросъюза. Първите..
Главният икономист на една от водещите банки Кристофор Павлов анализира как Брекзит ще отрази на българската икономика. Според него негативните ефекти ще дойдат през външната търговия. Този ефект ще е индиректен, защото UK има доста малък дял ,..
Излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз ще окаже сериозно влияние за финансовите ресурси в енергийната система на България и ще доведе до намаляване на донорските програми, които влизат в бюджета на Евросъюза. За това алармират енергийни..
Излизането на една държава от Европейския съюз не означава, че е спрян целият процес по разширяването на съюза. Съществуват много причини той да продължи. Това заяви еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан. Откривайки бизнес форум в рамките на..
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не..