Сметната палата на ЕС излиза с доклад за харчовете по европарите за АЕЦ "Козлодуй"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сметната палата на ЕС ще представи оценката си за ефективното харчене на парите за спирането на старите блокове на АЕЦ "Козлодуй". Последният подобен доклад на одиторите беше направен преди 5 години.

До 2020 година ЕС финансира с над 800 милиона евро извеждането от експлоатация на първите 4 блока на АЕЦ "Козлодуй". Когато Литва, България и Словакия кандидатстваха за присъединяване към ЕС, погребването на общо осем ядрени реактора от първо поколение по съветски модел в атомните електроцентрали "Игналина" (Литва), "Козлодуй" (България) и "Бохунице" (Словакия), беше поставено като условие за членството. В замяна страната ни получи финансови компенсации, освен за дейностите по самото закриване на блоковете, също и за смекчаването на някои от ефектите от загубата на национален капацитет за производство на енергия.

Ролята на Сметната палата в Люксембург е да контролира как се харчат тези пари. В предишния си доклад от 2011 година тя имаше забележки относно финансовото планиране и забавянето на някои от дейностите.

Очаква се в днешния доклад европейските одитори да дадат нова оценка за напредъка на България в ангажимента ѝ да спре реакторите и да съхранява радиоактивните отпадъци. Документът ще даде и прогноза дали предвидените финансови разходи са достатъчни за изпълнението на тази цел в близките години. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47