Социалният министър Зорница Русинова изрази надежда, че въпреки разногласията си, бизнесът и синдикатите ще се договорят за минималните осигурителни прагове за следващата година:
Ако не се разберат, има решение да запазим там, където няма договореност, минималните осигурителни прагове от миналата година. Общата воля и решението на работодатели и синдикати е в България да стартира ратифициране на конвенция, която да регулира общия принцип на определяне на минималната работна заплата на база на производителност на труда, инфлация, доста широк кръг от показатели и това е една от темите, които до края на годината ще обсъждаме.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров също прогнозира, че компромис с бизнеса може да се постигне.
Синдикатите са готови да заменят минималните осигуровки с минимални заплати по браншове, но от 2018-а година :
В компромисното решение лежи нов механизъм, който да може да гарантира, че хората ще имат минимален стандарт по отношение на техните заплати и ще може да имат гарантираност на плащането на техните осигурителни права. Аз смятам, че това трябва да започне да действа през 2018 година и след няколко месеца да бъде договорено, за да може сегашният механизъм да вържем с нещо друго и от тук насетне да е ясно, че този, който не плаща първо заплатата, която трябва да плати и второ, осигуровката върху тази заплата, съответно законът ще го наказва с цялата си сила.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..
публикувано на 01.02.18 в 16:47
LANGUAGES
РОТАЦИОННО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ