ЕП гласува ратификацията на Парижкото споразумение за климата

Снимка: БГНЕС

Очаква се Европейският парламент (ЕП) да гласува с мнозинство ратификацията на Парижкото споразумение за климата. По време на пленарното заседание в Страсбург обръщение ще направи генералният секретар на ООН Бан Ки-мун.

Бързата ратификация от името на целия ЕС е политически важна, за да може да се ускори влизането в сила на глобалното споразумение за намаляване вредните емисии в атмосферата още от този месец. Договорът се нуждае от подписите само на още няколко държави, за да достигне необходимия брой на участници, отговорни за най-малко 55% от общите емисии на парникови газове.

Въпреки че от 28 само 7 членки на ЕС са ратифицирали споразумението, те са напълно достатъчни със своите 5 на сто емисии, за да стане сделката правно обвързваща за целия свят. Ето защо правителствата от ЕС се съгласиха на спешната писмена процедура, с която авансово Австрия, Германия, Малта, Португалия, Словакия, Унгария и Франция да депозират инструментите за ратификация в Ню Йорк на 7 октомври, без да е необходимо да се чакат парламентите на останалите 21 страни.

Евросъюзът пое едни от най-тежките ангажименти за ограничаване на замърсяването с 40% до 2030 година.

Вотът от 13.00 часа българско време ще бъде последван от официална церемония по подписването, като генералният секретар на ООН Бан Ки-мун ще отправи специално обръщение, в присъствието на френския екоминистър Сеголен Роял и председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47