МТСП предлага от следващата година линията на бедност да е 314 лeвa

Снимка: Радио Видин

314 лева да е линията на бедност от 1 януари следващата година. Това предлага Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Това е ръст от 14 лева спрямо сегашната линия от 300 лева, която не е променяна през последните 2 години. Показателят не влияе на социални плащания, но е измерител, който се ползва за отпускането на добавки към пенсиите по Коледа и Великден. Повишението е изчислено по формула, която отчита цените на основни храни и консумативи. 

Линията на бедност гарантира, че с размерът ѝ ще могат да се задоволяват минимални жизнени потребности от храна и консумативи. Така например с доход от 314 лв. човек ще може да си набавя 2700 калории дневно. Хората с доходи под тази черта, статистиката ще брои като бедни. Показателят служи, за да се проследява динамиката в жизнения стандарт. Помага при вземането на решения за намаляване на бедността, в това число и на работещите бедни. За обществено обсъждане е предложено и постановлението за увеличаване на минималната заплата от януари догодина на 460 лв. В мотивите се казва, че през последните години има устойчиви темпове на повишаване брутния продукт и на средната заплата в страната. Дори с увеличението от 40 лв., българската минимална заплата ще е най-ниската спрямо страните-членки от ЕС, въпреки, че ръстът е от 9.3% спрямо тазгодишния размер. Очаква се обаче хората да бъдат мотивирани и да търсят работа. Ще се запази стандарта на най-нискодоходните групи. Ще се намали рискът от бедност сред работещите. Минималната ставка за час труд в България ще е 2.77 лв.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47