Общественият съвет към ЦИК смята, че бъдещето на машинното гласуване в България трябва да се реши след обстойни анализи и публични дебати. Този начин на гласуване е проработил, но популярността му расте бавно.
Анализът за изборите и националния референдум през 2016 година, подготвен от Съвета, ще бъде достъпен на страницата на ЦИК от утре.
Рязко увеличаване на броя на използваните машини, без достатъчно време за подготовка, може да стане препъникамък в организацията на изборния процес, смятат от Обществения съвет към ЦИК. Машинното гласуване по начина, по който беше експериментирано и прилагано досега в България, предлага предимства в две основни посоки: ускоряват се и се улесняват процесите на отбелязване на вота и отчитане на резултатите и се ограничава субективният фактор в процеса на броене и на сумиране на резултатите, което е най-трудната част от работата на секционните избирателни комисии.
На изборите за президент и вицепрезидент през 2016-а делът на гражданите, избрали машинната опция, рядко надхвърляше 25 до 30 процента от всички гласували в секционната комисия.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..
публикувано на 01.02.18 в 16:47
LANGUAGES
РОТАЦИОННО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ