САЩ и Русия си поделят повече от половината от световния оръжеен пазар през последните пет години, сочат данните от доклад на Международния институт за изследване на мира в Стокхолм – СИПРИ. Търговията с оръжие през тези години е достигнала най-големия си обем след Студената война, сочи документът, цитиран от ДПА.
Съединените щати продължават да са водещ световен износител на оръжие с една трета от продажбите, реализирани в 100 страни. Най-големите купувачи са Обединените арабски емирства, Турция и Саудитска Арабия. Рияд е вторият най-голям световен вносител, увеличавайки почти тройно вноса си спрямо периода 2007-2011 г. Сред най-доходоносните артикули на американския износ са самолети и системите за противоракетна отбрана.
Русия се нарежда на втора позиция с дял от 23 процента и продажби на оръжие в 50 страни. Основните купувачи на руско оръжия са Индия, Виетнам, Китай и Алжир. Трети в класацията е Китай с малко над 6% от общия оръжеен износ. Следват го Франция, Германия и Великобритания.
Чувствително се е увеличил вносът на оръжие в Азия, особено в Индия и в Близкия rзток, където търсенето е нараснало двойно, сочат още данните от доклада на СИПРИ.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..
публикувано на 01.02.18 в 16:47
LANGUAGES
РОТАЦИОННО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ