Повече от 20 хиляди български студенти са участвали досега в европейката програма за обмен на знания и умения "Еразъм". В нея са се включили и над 13 хиляди преподаватели от висши училища, беше обявено на тържественото събрание за 30-годишнината на програмата. На него присъства и премиерът Огнян Герджиков.
"Еразъм" започва в България през 1999 година само в 10 висши училища и само със 134 студенти. През настоящата академична година участват 47 от 50-те университета у нас с близо 2500 студенти. Обучение в периода е получавано в Италия, Германия, Франция, Испания, Белгия, Великобритания, Полша и Гърция.
Премиерът Герджиков се обърна към студентите:
Сега вие, млади приятели, имате великолепната възможност. Светът е отворен пред вас. Когато аз бях студент, нямаше "Еразъм".
"Еразъм" има и страничен положителен ефект, отбеляза Герджиков:
В резултат на програмата "Еразъм" има родени към 1 милион деца. Това означава, че този обмен между млади хора в образованието дава и такива странични ефекти. Няма лошо.
Образователният министър Николай Денков си спомни за първата негова студентка заминала във Франция по "Еразъм":
Съвместна диплома получи от Френския университет и от Софийския университет. За добро или за лошо заедно с учебните дейности тя си намери и приятел. Дали това е едно от единия милион бебета, не знам, но така или иначе в момента имаме наш студент, който по програмата "Еразъм" отиде там.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..