Нов съдебен процес в Турция срещу журналисти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Истанбул започна съдебен процес срещу известния турски попизпълнител Атилла Таш и още 28 души, сред които много журналисти. Обвиненията срещу тях за тероризъм и за връзки с живеещия в САЩ мюсюлмански проповедник Фетхуллах Гюлен, който се смята за ръководител на осуетения опит за преврат през юли миналата година.

Обвинението иска до 10 години затвор за обвиняемите, ако бъдат признати за виновни в членство във въоръжена терористична организацияза каквато е обявена мрежата на Гюлен. Обвиняемите са известни с критични статии и туитове в социалните мрежи срещу президента Реджеп Т. Ердоган.

Международната неправителствена организация "Амнести интереншънъл" за пореден път призова турското правителство да прекрати репресиите спрямо журналистите в страната. В изявление, публикувано в медиите, се посочва, че в Турция към момента са задържани много повече журналисти, отколкото в която и да е друга страна на света. Една трета от задържаните в света журналисти са в Турция.

"Амнести интернешънъл" призовава турското правителство да освободи журналистите и да им бъде осигурено правото да си вършат свободно работата, тъй като журналистиката не е престъпление. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47