Хора с увреждания и техни роднини, както и лекари от трудово-експертни комисии, ще протестират за пети пореден път в столицата и в различни градове на страната. Исканията им са за по-справедлива и по-уредена социална политика.
Един от проблемите е нов законодателен текст, който предвижда отмяна на паричното подпомагане на изцяло инвалидизираните, навършили 18 години.
В София родителите се събират по обед пред сградата на парламента. Те ще искат държавата да осигури адекватна помощ за семействата, които отглеждат вече пълнолетни лица с увреждания. Кръстана Кълвачева – председател на сдружението на деца с увреждания в Пазарджик, обясни:
Нашите деца реално никога не порастват, защото едно тежко увреждане по рождение, то няма как да изчезне, когато детето стане на 18 години.
Родителите искат и у нас Закон за личната помощ, който да позволи семействата и хората с увреждания сами да управляват отпусканите от бюджета средства според индивидуалните потребности. Социалният министър Бисер Петков обеща:
Всички основателни искания на родителите на деца с увреждания ще бъдат внимателно разгледани и след като имаме позиция какво можем да удовлетворим, ще инициираме среща, а по голямото искане – Закон за личната помощ, ще водим разговор.
Предложили сме законопроект за засилване на контрола и промяна на нормативната уредба, с която работят лекарите от ТЕЛК. С предлаганите промени разполагат ГЕРБ и БСП, а от седмица – и омбудсманът. Това обяви в предаването "Преди всички" д-р Боряна..
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не..