Европарламентът гласува на пленарната си сесия в Страсбург за опростена система на енергийните етикети на уредите. Тя ще насърчи потребителите да купуват енергоспестяващи стоки.
Системата с етикетите съществува в ЕС от 1994 година и в началото уредите бяха класирани от А (най-ефективни) до G (най-неефективни). Постепенно производителите подобриха своите продукти и скáлата бе разширена до А+++. С развитието на индустрията обаче това доведе до объркване сред купувачите – например повечето перални машини са в клас А или по-висок, което затруднява хората при сравняването и решението коя стока и марка да изберат. Затова Парламентът реши да се върне първоначалната скáла от А до G и да се въведе механизъм за променянето ѝ, за да може тя да се адаптира към бъдещи подобрения, без да се създават нови класове.
Новите интелигентни електроуреди, с възможност за програмиране, не само ще помагат на потребителя да пести време, но ще дадат немалък принос за балансиране на електропреносната мрежа, обясни докладчикът по законопроекта италианецът Дарио Тамбурано.
По данни на ЕК, новата система на етикетите може да спести годишно 200 милиарда киловатчаса, което се равнява на енергийното потребление на трите Балтийски републики взети заедно.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..