Звеното за борба с хибридните заплахи в Брюксел отчете над 3000 случая на дезинформация за ЕС на 18 езика за 2 години

Снимка: архив

Над 3000 случая на дезинформация за ЕС на 18 различни езика са били засечени през последните 2 години от стратегическо звено на Брюксел, което се бори с т.нар. „хибридни заплахи“. Това става ясно от доклада за резултатите до момента представен от ЕК. Досега са инвестирани 450 милиона евро за защита от кибератаки чрез публично-частни партньорства с индустрията. В доклада се набелязват критични сфери като комуникациите, транспортната и енергийната инфраструктура, където ЕС планира допълнителни защитни механизми срещу хибридни нападения. Никъде в съобщението до правителствата не се споменава конкретно Русия или друга държава, отговорна за заплахите. Зам.председателят на ЕК Юрки Катайнен обясни, че има много съмнения и обвинение но само правителствата имат компетентност за предприемат контраразузнавателни и мерки. Ролята на ЕС е да координира и анализира информацията за хибридните атаки:

Няма точна дефиниция на хибридните заплахи заради техния променлив характер. Целта е да се засекат както конвенционални, така и неконвенционални методи. Включително – дипломатически, военни, икономически или технологични действия, които могат да се използват координирано от държавни или недържавни структури за постигането на техните цели. Например – препятстване процесите на взимане на политически решения. Но хибридните заплахи все още не достигат равнището на заплаха както при официалното обявяване на война.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47