Германски IT специалисти откриха сериозни слабости в използвания в изборите софтуер

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изследванията на информатиците от Дармщат и на така наречения "компютърен клуб "Хаос" бяха публикувани във вестник „Ди Цайт“. Те отправят сериозна критика към използвания в изборите софтуер, с който данните от гласуването се предават към статистическата служба. Всъщност изборите в Германия се правят напълно аналогово – гражданите попълват бюлетините ръчно и те после биват преброявани също ръчно. Компютри влизат в употреба едва при вписване на резултатите и пресмятане на крайния резултат.

Създателят на програмата, с който се извършва това пресмятане, отрече, че продуктът му е несигурен. Според него подобни обвинения могат само да предизвикат несигурност у избирателите и да станат повод за оспорвания на резултати. Крайните резултати обаче се пресмятат неколкократно и се използват различни начини за това, така че в тях не може да има съмнение, посочи той. Според опонентите му програмата не разполага със защита и лесно може да бъде подменена от хакери.

Предизборната кампания в Германия вече е в разгара си. До изборите на 24 септември остават малко повече от две седмици.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47