Интересите на българското малцинство в Украйна няма да бъдат засегнати от промените в Закона за образованието, приет от парламента в Киев. Това обяви украинският посланик Микола Балтажи след среща с председателя на Народното събрание Димитър Главчев.
Главчев бе категоричен, че е споделил тревогата на българското общество, а в отговор получи удовлетворяващи разяснения.
Представи ги посланик Микола Балтаджи, подчертавайки, че образователната реформа е част от цялостна радикална промяна в украинското общество:
Искаме да имаме една европейска система на образование, не съветска, не постсъветска. Освен българската гимназия, ние в Украйна всъщност нямаме нито едно училище, където се преподава изцяло на български. И в самата българска гимназия "Г.С.Раковски", се преподава и украински, и български. Всъщност това не касае българската общност, не касае децата на украинските българи. Те също говорят украински.
Проверка в унгарско училище в Задкарпатието показала, че децата дали ниски резултати по владеене на украински език, а това затруднява интеграцията им и достъпа до украински университети. Българските деца нямат такива проблеми.
Председателят на парламента Димитър Главчев даде за пример самият посланик като успешен представител на нашето малцинство в Киев:
Според мене най-важното е, че няма да има никаква промяна, която да касае българското национално малцинство в Украйна, каквито притеснения има.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..
публикувано на 01.02.18 в 16:47
LANGUAGES
РОТАЦИОННО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ