Техниката за издаване на електронен подпис трябва да бъде сертифицирана

Снимка: БГНЕС
Техниката, с която се издава електронен подпис или печат, трябва да бъде сертифицирана. Това решиха депутатите с приети на второ четене промени в Закона за електронния документ. Промените въвеждат европейски правила. Комисията за регулиране на съобщенията ще предоставя или отнема квалифицирания статут на доставчиците на удостоверителни услуги.

Председателят на комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения Халил Летифов обобщи новостите:

Досега КРС беше контролиращ орган, отсега той става надзорен орган. Новото в случая е, че ще има още едно ниво, което ще се занимава с издаването на удостоверения за оператори на електронен подпис, с електронен документ, въвежда се и електронен печат, електронна кореспонденция или поща, които всъщност ще придобиват официален характер. Отделно българската служба по акредитация ще проверява задължително на всеки 24 месеца всички оператори на удостоверителни услуги. Законопроектът ще създаде една конкурентна среда.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47