Срокът за подаване на заявления с искане на отлагателен период за новите по-високи екоизисквания да бъде удължен от 6 месеца на една година. Това са поискали българските топлоелектрически централи след като Европейският съюз въведе по-строги изисквания за стойностите на нивата на вредни емисии, които се отделят от въглищните централи.
Нашите ТЕЦ-ове имат възможност да кандидатстват за получаване на т. нар. дерогация, която ще им позволи да спазват досега разрешените норми за по-дълъг период от време. Изключение може да бъде направено, когато на дадена централа се направи оценка и тя покаже, че постигането на новите емисионни нива би довело до разходи, които са несъразмерно по-високи в сравнение с ползите за околната среда. Според закона, срокът за подаване на заявления за промяна на комплексните разрешителни за работа на ТЕЦ-овете в екоминистерството е шест месеца. Една от причините за искането срокът да бъде удължен, е включването за пръв път на измерването на нормите на живак в атмосферата, което изисква продължителни изследвания от лицензирани лаборатории. Втората причина е недостатъчното време за подготовка на оценките за разходите, спрямо ползите за околната среда. Удължаването на срока е необходимо за изготвянето на по-пълна и прецизна документация от страна на централите, за да им бъде разрешен този отлагателен период и да не са принудени да спрат работа.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..