Гръцкото правителство се отказа да променя закона за стачното право

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сблъсъци в Атина имаше днес между синдикалисти и силите на реда. Причината: опитът на правителството да промени закона за стачките, завършил с неуспех.

Само преди ден правителството внесе за гласуване в парламента промени в закона за стачките. Изискват се вече не 20%, а над 50% от членовете на синдиката да се подпишат в съгласие за обявяване на стачка. Според синдикатите, ако законът беше приет, то стачни действия трябва да се организират поне няколко месеца предварително и почти е невъзможно да се реагира бързо срещу действия на управляващите, когато са засегнати интересите на работниците. Час след внасяне на проектозакона Комунистическата партия предупреди, че се извършва "покушение" срещу правото на стачка и организира днес протестна демонстрация.

Притиснато от надигащото се социално напрежение правителството  оттегли днес проектозакона, преди да влезе за гласуване. Въпреки това синдикатите решиха да покажат сила и влияние, като обявиха, че демонстрацията ще се състои като предупреждение срещу всяко правителство, което в бъдеще поеме риск да променя спорния закон.

Демонстрантите с пано "Долу ръцете от стачките" се опитаха да влязат в Министерския съвет и в министерството по труда. Стигна се до сблъсъци между синдикалисти и полиция. Силите на реда употребиха сълзотворен газ.

На площада пред сградата на парламента написаха с червена боя "Долу ръцете от стачките", а минаващите граждани ръкопляскаха на комунистите.

За 14 декември вече е обявена поредната обща национална стачка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47