Премиерът е поискал проверка какви договори може да бъдат сключени за поддръжка на военната техника

Снимка: БГНЕС

Проверка какви договори може да бъдат сключени за поддръжка на наличната военна техника е поискал премиерът Бойко Борисов от финансовия и военния министър. Това става ясно от стенограмата на днешното правителствено заседание. 

Министър-председателят е поставил въпроса за дисбалансите при осигуряването на средства за въоръжение на различните родове войски. Той е припомнил, че основната част от закупената техника са транспортни вертолети и самолети, за които не е била предвидена поддръжка, и затова сега не летят. 

Само преди дни военният министър Красимир Каракачанов обяви, че за единствения летящ от трите транспортни самолета "Спартан" ще са нужни 17 милиона евро. Освен това от 12 вертолета "Кугър", осем не летят. Никой не можа да ми обясни от военните защо само транспортни средства и само за авиацията е отишла такава огромна сума от бюджета на държавата, е посочил Борисов. Затова той е наблегнал на поддръжката на съществуващите, за да не останат на летищата да си стоят така, както Спартаните и хеликоптерите. 

МС отпусна целево за близо 20 милиона лева осигуряване на летателната годност на руските самолети МиГ-29. Това е вторият транш за тази година. Първият – в размер на девет милиона 630 хиляди, беше отпуснат през януари. Само преди ден стана ясно, че МО ще търси помощта на РСК "МиГ" за поддръжка на българските изтребители МиГ-29. И е готово да плати около 81 милиона лева. Срокът за "интегрирана логистична поддръжка" е 4 години. Ремонтът трябва да възстанови летателната годност на самолетите и да осигури не по-малко от 50 на сто остатъчен междуремонтен ресурс на оборудването.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47