Ева Шилер, журналист от ZDF: Идеята е да погледнем към България през българите

Снимка: БГНЕС

България рядко стига до телевизионните зрители в Германия. Информацията за нашата страна е оскъдна, а когато я има - обикновено е доминирана от две теми - бедност и корупция. Заглавията в германската преса от началото на годината, когато България пое председателството в Съвета на ЕС, са почти еднакви: „Най-бедната страна в съюза става европредседател“, „България в схватката на корупцията“, „България - корумпирана, но удобна за употреба в ЕС“. Тези дни в София пристигна група журналисти от водещи световни медии, за да отрази официалното начало на половингодишното председателство. Един от тях е Ева Шилер, чийто репортаж от София ще бъде излъчен в обзора на деня на телевизия Цет Де Еф (ZDF) в четвъртък. Шилер е кореспондент за Югоизточна Европа на обществената германска телевизия. Тяхното студиото е във Виена и затова тя следи и събитията в Австрия, която поема председателството на Съвета на Европейския съюз от България. В предаването „12+3“ по „Хоризонт“ тя сподели:

Единият герой в репортажа ми е Христо, който се е върнал в България, за да започне наново и основава фирма. Вторият ми герой е журналист, който е напуснал България, защото е получавал заплахи заради критичните си репортажи за корупцията в страната. Записахме и мнението на експерт по проблемите с корупцията и престъпността. Направихме и много кадри в София. Идеята е да погледнем към България през българите, за да разкажем какво се е случило в годините след приемането ви в Европейския съюз, какви проблеми са решени, но и кои все още са на дневен ред.

Мисля, че е първото нещо, за което се сещат германците, когато чуят за България, са българите, които живеят и работят в Германия. След това, разбира се, е корупцията и бежанската вълна, която мина през Балканите.

Тъй като Австрия поема щафетата от България, темите около Европейския съюз тук са по-популярни, но по принцип ЕС е трудно смилаема тема за нашите зрители, в това число и поемането на председателството. Но, за нас пък това е добър повод да погледнем към България. Мисля, че български политик беше казал по този повод, че с европредседателството всъщност започва българското членство в Европейския съюз.

В журналистическия си подход Цет Де Еф се стреми да включва в репортажите си по-малко изказвания на политици от пресконференции и да представя проблемите  през съдбите на хората или да намерим онези експерти, които могат да ми показват как например България може да последни при решаването на сложни въпроси в рамките на Европейския съюз, обясни Шилер.

Като кореспонденти се опитваме да представяме страната, в която снимаме, но същевременно се стараем да не обслужваме клишета, а да представяме тези, които са непознати за германския зрител. Едва ли са много хората в Германия, които знаят, че много млади българи се връщат в страната си, защото виждат по-добра перспектива за себе си или за бизнеса си. Мисля че много германци продължават да си представят България все още предимно в сиви комунистически тонове.

Интервюто на Весела Владкова с Ева Шилер можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

З. Златанова: По време на председателството България не допринесе по нито един от важните европейски въпроси

„Няма страна, която да не се е справила с Европредседателството. Това е едно усилие както на самата председателстваща страна, така и на редица европейски институции, в частност ЕК. Европейските институции правят всички възможно, за да няма несправила се страна“. Това коментира в предаването „Нещо повече“ Зинаида Златанова, бивш..

публикувано на 28.06.18 в 17:32
Юлиана Николова

Юлиана Николова: Оценката за българското европредседателство е положителна

Оценката за Българското европредседателство е положителна. Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" Юлиана Николова от портал "Европа": "Ако погледнем какви приоритети си постави България – бъдещето на младите хора, по тази тема няма особен напредък. Нямаше особен дебат по тази тема. Има заделяне на определени..

публикувано на 18.06.18 в 14:40
Нина Колчакова, Стати Статев

Как с повече информация и знания можем да направим пазара на застрахователни и осигурителни услуги у нас по-полезен за участниците в него?

Ден след едно от най-значимите събития в областта на застраховането и осигуряването в България – връчването на наградите „Застраховател на годината”, „Пенсионно-осигурително дружество на годината” и „Застрахователен брокер на годината” – в „Нашият ден практично” разговаряхме за застрахователната и осигурителна култура на българските граждани и за..

публикувано на 01.06.18 в 10:34

Юлия Реда: Младите трябва да участват в политиката

Юлия Реда – един от най-младите членове на Европейския парламент, представител на Пиратската партия и член на групата на Зелените, идва на посещение в България на първи юни, за да се включи в инициативите против филтрирането на съдържание в интернет, заложено в Директивата за авторските права в Цифровия единен пазар. На първи юни Юлия Реда ще..

публикувано на 28.05.18 в 13:45

Между традицията и модернизма – в СГХГ

Може да се каже, че това е изложба за традицията, която вдъхновява модернизма в българското изкуство през 20-те години на XX век. От многоликия и активен художествен живот тогава кураторите – Аделина Филева, Станислава Николова и Любен Домозетски – са избрали да представят търсенето на националната идентичност, вписана в европейските тенденции..

публикувано на 28.05.18 в 11:24
Стефан Димитров и Дарина Маринова в студиото на „Артефир“

„Сънят на Пилат“ – симфонична творба от Стефан Димитров

На 29 май от 19 часа в зала „България“ композиторът Стефан Димитров ще представи пред публика най-новото си произведение – симфоничната творба „Сънят на Пилат“. А пловдивската публика ще има възможност да се наслади на музикалната премиера на 13 юни в Античния театър. Вдъхновението за „Сънят на Пилат“ е от литературния шедьовър на Михаил Булгаков..

публикувано на 26.05.18 в 08:45

Иван Мудов залага капан за очакванията ни

Новата инсталация на Иван Мудов „Камъни“ се открива утре в 18 часа в градинката зад Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в София. Съвременният артист ни кани да пристъпим в един несигурен свят, където нищо не е каквото изглежда, а равновесие се пази трудно. Иван Мудов е известен с акции, движещи се по ръба на закона, със способността си да..

публикувано на 22.05.18 в 15:45