Специализираният наказателен съд ще направи втори опит да даде ход на делото за КТБ

Снимка: БГНЕС

Специализираният наказателен съд ще направи втори опит да даде ход на делото за източването на Корпоративна търговска банка. Първото заседание, на което трябваше да се уточни как ще протече процеса, се провали, защото основният подсъдим - банкерът Цветан Василев, беше нередовно призован.  

Въпреки че всички знаят, че през последните три години и половина мажоритарният собственик на фалиралата КТБ е в Белград, това от процесуална гледна точка обаче няма значение. Законът изисква всеки подсъдим да получи копие от обвинителния акт и призовка за датата на съдебното заседание. За да се случи това с лице извън България се задвижва дългата система на правната помощ - съдът пише до Министерството на правосъдието, то подготвя молба за правна помощ до сръбските власти, а те връчват съответните книжа на призования. 

Има  варианти Василев да бъде призован чрез адвокатите си в съдебната зала, но този опит на съда миналия път се провали, защото защитниците отказаха, което е тяхно право. Три години и половина Цветан Василев беше обвиняем задочно, задочно стана и подсъдим. Преценка на съдия Виржиния Петрова е кога ще даде ход на мегапроцеса за присвояването на близо три милиарда лева от КТБ и той ще започне да се гледа задочно по отношение на Цветан Василев. Подсъдимите с него са общо 18, а държавата иска от някои от тях общо четири милиарда и 400 хиляди лева. 

19 са адвокатите по делото срещу трима представители на прокуратурата. В екипа на държавното обвинение по казуса е и шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев, автор на обвинителния акт в рекордния размер от 12 хиляди страници.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47