Макалистър: България може да помогне за решаване на спора за името Македония

Снимка: БГНЕС

България може да допринесе за решаване на спора между Атина и Скопие за името на Македония, който от години блокира кандидатурата на Скопие за членство в Европейския съюз и НАТО. Това заяви в интервю за "Хоризонт" Дейвид Макалистър, председател на външната комисия в Европейския парламент. Той направи коментара преди днешното изслушване в комисията на вицепремиера и външен министър Екатерина Захариева, която ще представи приоритетите на Българското председателство на Съвета на Евросъюза. Очаква се фокусът в изказването й да бъдат реформите в шестте държави - кандидатки за членство от региона на Западните Балкани.

Смятам, че България е умно посъветвана да се концентрира върху няколко много важни теми. Заради специалното си местоположение в Югоизточна Европа България е предопределена да се насочи към темата за отношенията между ЕС и Турция, както и към възможностите за подготовката на бъдещ прием на нови членове в Съюза. 2018 година ще даде нов тласък на политиката на разширяване. Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер вече анонсира, че през февруари комисията ще представи стратегията си за разширяване. През април следват индивидуалните доклади за подготовката на Черна гора, Сърбия, Албания. През май е голямата среща на върха в София. Българското управление в лицето на премиера Борисов целенасочено е избрало този приоритет, защото едва ли някой по-добре познава региона на Западните Балкани от България. Най-големите предизвикателства в региона на Западните Балкани са Босна и Херцеговина, и Косово, каза Дейвид Макалистър, който е и докладчик за напредъка на Сърбия в Европарламента.

Според него 2018 г. ще даде нов тласък на политиката на разширяване.

Макалистър заяви, че не вижда основание за продължаване на преговорите за членство с Турция заради разминаване с европейските ценности: 

Имайки предвид състоянието на демокрацията, върховенството на закона, медийните свободи и правата на опозицията, Турция се отдалечава от европейските стандарти. При тези обстоятелства се обезсмисля отварянето на нови преговорни глави или затварянето на глави, по които има готовност. Смятам, че членството на Турция в Европейския съюз не е целта, която да дефинира отношенията ни. Бих предпочел друга форма на сътрудничество като стратегическо партньорство - това би могло да бъде цел, към която да се стремим. Турция остава за нас важен партньор по политически въпроси, особено по миграционната политика. Бойко Борисов акцентира в пленарната зала колко важно беше и е миграционното споразумение за намаляване на неконтролируемия бежански поток към Балканите и оттам към Северна и Централна Европа. И затова трябва да опитаме там, където е възможно, да си сътрудничим разумно с Турция, да формулираме ясно ценностите и в същото време да водим отговаряща на ситуацията и защитаваща интереса ни "реална политика". Освен Гърция никой не познава така добре Турция, както граничещата с нея България.

Дейвид Макалистър каза още, че ЕС е далеч от нормализиране на отношенията с Русия:

Отношенията между Европейския съюз и Русия са сложни. Конфликтите с Русия можем да решим само по пътя на дипломацията. Ако споразумението от Минск бъде спазено, съществува вероятност да бъдат отменени санкциите и стъпка по стъпка да се стигне до нормализиране на отношенията, но първата крачка трябва да направи Кремъл.

Германският евродепутат, който е от Християндемократическия съюз на канцлера Ангела Меркел, коментира още отношенията ЕС - Великобритания, като заяви, че би било добре британците да размислят за Брекзит, но едва ли това би се случило:

Единствена възможност да бъде спрян процесът на Брекзит е нов референдум, а решение за това трябва да вземе британският парламент, за което за съжаление в момента няма мнозинство.

В звуковия файл можете да чуете интервюто на Валерия Николова с Дейвид Макалистър.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

З. Златанова: По време на председателството България не допринесе по нито един от важните европейски въпроси

„Няма страна, която да не се е справила с Европредседателството. Това е едно усилие както на самата председателстваща страна, така и на редица европейски институции, в частност ЕК. Европейските институции правят всички възможно, за да няма несправила се страна“. Това коментира в предаването „Нещо повече“ Зинаида Златанова, бивш..

публикувано на 28.06.18 в 17:32
Юлиана Николова

Юлиана Николова: Оценката за българското европредседателство е положителна

Оценката за Българското европредседателство е положителна. Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" Юлиана Николова от портал "Европа": "Ако погледнем какви приоритети си постави България – бъдещето на младите хора, по тази тема няма особен напредък. Нямаше особен дебат по тази тема. Има заделяне на определени..

публикувано на 18.06.18 в 14:40
Нина Колчакова, Стати Статев

Как с повече информация и знания можем да направим пазара на застрахователни и осигурителни услуги у нас по-полезен за участниците в него?

Ден след едно от най-значимите събития в областта на застраховането и осигуряването в България – връчването на наградите „Застраховател на годината”, „Пенсионно-осигурително дружество на годината” и „Застрахователен брокер на годината” – в „Нашият ден практично” разговаряхме за застрахователната и осигурителна култура на българските граждани и за..

публикувано на 01.06.18 в 10:34

Юлия Реда: Младите трябва да участват в политиката

Юлия Реда – един от най-младите членове на Европейския парламент, представител на Пиратската партия и член на групата на Зелените, идва на посещение в България на първи юни, за да се включи в инициативите против филтрирането на съдържание в интернет, заложено в Директивата за авторските права в Цифровия единен пазар. На първи юни Юлия Реда ще..

публикувано на 28.05.18 в 13:45

Между традицията и модернизма – в СГХГ

Може да се каже, че това е изложба за традицията, която вдъхновява модернизма в българското изкуство през 20-те години на XX век. От многоликия и активен художествен живот тогава кураторите – Аделина Филева, Станислава Николова и Любен Домозетски – са избрали да представят търсенето на националната идентичност, вписана в европейските тенденции..

публикувано на 28.05.18 в 11:24
Стефан Димитров и Дарина Маринова в студиото на „Артефир“

„Сънят на Пилат“ – симфонична творба от Стефан Димитров

На 29 май от 19 часа в зала „България“ композиторът Стефан Димитров ще представи пред публика най-новото си произведение – симфоничната творба „Сънят на Пилат“. А пловдивската публика ще има възможност да се наслади на музикалната премиера на 13 юни в Античния театър. Вдъхновението за „Сънят на Пилат“ е от литературния шедьовър на Михаил Булгаков..

публикувано на 26.05.18 в 08:45

Иван Мудов залага капан за очакванията ни

Новата инсталация на Иван Мудов „Камъни“ се открива утре в 18 часа в градинката зад Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в София. Съвременният артист ни кани да пристъпим в един несигурен свят, където нищо не е каквото изглежда, а равновесие се пази трудно. Иван Мудов е известен с акции, движещи се по ръба на закона, със способността си да..

публикувано на 22.05.18 в 15:45