Окончателно от българското законодателство отпада думата "инвалид"

Снимка: БГНЕС

Думата "инвалид" окончателно отпада от българското законодателство. Това стана с гласуваните на второ четене промени в Закона за държавните такси, предложени от левицата. "Инвалид" се заменя с "човек с увреждане" и "хора с увреждания", което налага промени в още редица закони.

Според вносителите по този начин се улеснява социалната интеграция на хората с увреждания и се допринася за преодоляване на стереотипното мислене за тях като неспособни. Павел Шопов от Обединените патриоти посочи, че решението е безсмислено, защото няма да доведе до реална промяна:

Щом толкова държите, щом ви е толкова важно, направете го, но се чудя какво ще произтече в полза на българския интерес. Не влизаме ли в някаква схема, не е ли това някаква поредна директива?

Крум Зарков от БСП поясни, че промяната е само терминологична:

Те нито разширяват, нито намаляват кръга лица, които са засегнати от променените разпоредби. Премахнахме, което е за добро, една неадекватна дума от българското законодателство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47