Работодателите във Варненския регион отново са в протестна готовност. Причината този път е цената на електроенергията, която ще произвежда ТЕЦ „Варна”. От ТЕЦ-а са изпратили предложение до КЕВР за цена от 195 лева за мегават час.
Цената, предложена от ТЕЦ-Варна, е в пъти по-висока от нормалната на пазара, коментира в обзорното предаване „Позиция“ на Радио Варна Теодор Дечев от Асоциацията на индустриалния капитал. Според него собственикът на ТЕЦ-а ще получава от държавата около 17 милиона лв. на година, за да поддържа студен резерв, без всъщност централата да работи:
"Претенциите ни са, че включването в схемата за студения резерв, както и желанието за включване, евентуално, на регулирания пазар на електроенергия на тази цена е появата на поредния привилегирован производител на електроенергия, който иска да продава ток, без да прави каквото и да е, просто чрез няколко документални хватки да си осигурят един хубав приход".
Радио „Варна“ потърси и Даниел Папазов, който е управител на фирмата, закупила ТЕЦ-Варна. Той заяви, че е запознат с претенциите на работодателите, но отказа да ги коментира.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..