Европейската комисия предлага да бъдат инвестирани 9,2 млрд. евро в първата по рода си дигитална програма "Европа“.
Предложението на комисията е в пет области – суперкомпютри, изкуствен интелект, киберсигурност, усъвършенстване на дигиталните умения и широка употреба на цифровите умения в икономиката и обществото. Еврокомисарят по цифровата икономика и общество Мария Габриел подчерта:
"Европа не може да си позволи да продължава със закъсненията в областта на цифровите технологии. Нито една страна-членка не би могла сама да се справи с това предизвикателство. Именно по тази причина трябва да действаме заедно и така да съгласуваме действията си, че те да носят добавена стойност".
Какви средства ще се инвестират в цифровите технологии, за какъв период и с каква цел? Мария Габриел обясни:
"2,7 млрд. евро, за да си осигурим суперкомпютри на световно ниво до 2022-23-та година и компютри от ново поколение до 2026-27-ма година. Европа иска да възвърне мястото, което загуби през 2012-а година и да се нареди сред трите първи сили в световен мащаб".
Предвидени са и средства за защита на хората във виртуалното пространство, каза още комисар Габриел:
"Да се инвестират 3 млрд. евро в киберсигурността означава да се защитят нашите граждани, икономики, ценности, демокрации. Един Европейски съюз, устойчив по отношение на киберсигурността е Европа, която закриля, координира и инвестира в човешките и технологични ресурси".
2,47 млрд. евро са предвидени за изкуствения интелект. Едно от предложенията в тази сфера е създаването на общностни библиотеки с достъпни за всички алгоритми. Целта е да бъдат подпомогнати обществените и частни предприятия да стигнат до подходящите за тях решения.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..