Застрашени сме от недостиг на кадри в ядрената индустрия

Снимка: БГНЕС

България е застрашена от недостиг на кадри в ядрената индустрия. Това стана ясно по време на международна конференция на тема: "Енергийна сигурност на Югоизточна Европа и национална сигурност", която се проведе в София.

Независимо дали ядрената енергетика у нас ще се развива, набирането на специалисти с умения и висока квалификация е необходимост, защото повечето от ангажираните в сектора наближават пенсионна възраст. Подготовката на един оператор на ядрен реактор отнема близо 10 години, обясни професор Димитър Димитров от факултета по икономика и инфраструктура към УНСС.

"Ако след десет години започва да работи някой ядрен реактор, ние още отсега трябва да обучаваме хора за това нещо. Няма как да ги преквалифицираме за година-две“.

Съществува опасност липсата на кадри скоро да изправи страната пред критична ситуация.

"Спират реакторите, спират централите. Лошото е, че е трябвало да започнем да работим сигурно преди 10 години".

Родните студенти не проявяват интерес към обучението по ядрено инженерство и ядрена физика. За да бъдат привлечени повече желаещи към тези специалности експертите препоръчват по-високи стипендии и обвързване с дългосрочни договори, защото подготвени кадри могат лесно да заминат в други държави.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47