Право на глас в страната имаха над 56 млн. турски граждани от 180 000 избирателни секции. Около 1,5 млн. младежи гласуваха за пръв път на тези избори.
Гласуването за турските граждани в чужбина също завърши, като правото си на вот упражниха около 1,4 млн. души от над 3 млн. турци зад граница.
По думите на президента Реджеп Тайип Ердоган участието на гражданите във вота е свидетелство колко развита е демокрацията в Турция:
"Но тези избори имат още една особеност. Всъщност с тях в този момент Турция извършва демократична революция".
Според новата система президентът ще има петгодишен мандат с възможност за преизбиране. Правомощията му ще бъдат значително разширени и той ще бъде глава и на изпълнителната власт. Отпада премиерската длъжност. Министрите ще бъдат назначавани от президента и ще отговарят пред него, а не пред Меджлиса.
Ако никой от кандидатите за президент днес не получи над 50% от действителните гласове, на 8 юли ще се проведе втори тур. Най-високата позиция в държавата си оспорват шестима претенденти. Основен фаворит е действащият държавен глава Реджеп Ердоган. Срещу него се изправят петима опозиционни кандидати. Най-високи шансове сред тях имат Мухарем Индже, издигнат от Народнорепубликанската партия, и председателката на Добрата партия Мерал Акшенер. На добър резултат разчита и кюрдският лидер Селяхаттин Демирташ, който водеше кампанията си от затвора в Одрин.
С промените на конституцията от април 2017 г. депутатският мандат беше удължен от 4 на 5 години, а броят на депутатите беше увеличен от 550 на 600. Право да бъдат избирани за народни представители получиха всички пълнолетни, а не както досега - само тези над 25 години.
Гласуването се извършваше с две бюлетини – по една за президент и за народни представители, върху които избирателите с печат, връчен им от комисията, посочват своя избор. На бюлетините са отпечатани емблемите на партиите и имената на техните председатели, а на тези за президентските избори – снимки на претендентите. Бюлетините се поставят в един и същи плик, който следва да бъде подпечатан от избирателната комисия. Висшата избирателна комисия обаче реши, че вотът ще бъде зачетен дори и при липса на печат.
Както на повечето места по света, за да се предотврати контролиран вот, влизането в тъмната стаичка с мобилни телефони и електронни устройства е забранено.
В страната не се провеждат проучвания екзит-пол, така че първите резултати се очакват по-късно след края на изборния ден.
От 6 часа до полунощ е забранена продажбата и консумацията на алкохол.
Над 38 000 полицаи с 4 хеликоптера, моторни катери, дронове, 85 водни оръдия и 90 бронирани автомобила ще бдят за сигурността само в Истанбул. Мегаполисът е градът с най-многобройно население в Турция.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..