В Мексико се провеждат президентски, парламентарни и местни избори

В САЩ се проведоха многолюдни протести срещу имиграционната политика на президента Доналд Тръмп

| обновено на 01.07.18 в 17:18
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гласуването на общите избори в Мексико започна, като се очаква в избора за президент да победи левият кандидат Андрес Мануел Лопес Обрадор и така да стане първият ляв държавен глава на Мексико от десетилетия.

Освен за президент 89-те милиона мексикански гласоподаватели гласуват за възобновяването на над 18 000 мандата, от които 500 депутатски места и 128 сенатори, 8 губернатори и 1600 регионални и местни управници.

Първите официални резултати се очакват в понеделник към 7 часа българско време.

В Съединените щати се проведоха многолюдни протести срещу имиграционната политика на президента Доналд Тръмп с искане за връщане на децата, разделени от семействата им на границата между САЩ и Мексико след засилването на мерките за борба с незаконната миграция. 

Президентът Тръмп отмени на 20 юни разделянето на семейства, но много от децата все още не са върнати на родителите им. Федерален съдия от Сан Диего даде на властите 30 дни за събирането на семействата и две седмици, когато децата са под 5-годишни.

Протестите се случват на фона на насрочените за днес едни от най-мащабни избори в Мексико. Като фаворит за президентския пост проучванията сочат Андрес Мануел Лопес Обрадор. 

След неуспех в две предишни президентски надпревари 64-годишният Лопес Обрадор, бивш кмет на мексиканската столица, сега е абсолютен фаворит. Социолозите обясняват неговата популярност със засилващия се гняв на мексиканците от неспособността на традиционните партии да се справят с рекордното насилие и корупцията:

"Да приключим с корупцията – този тумор, който разрушава страната ни".

Битката за второто място е оспорвана. Някои проучвания дават превес на кандидата на управляващата партия Хосе Антонио Меаде, но повечето поставят на второ място 39-годишния Рикардо Анайе от Коалиция за Мексико.

Президентът Енрике Пеня Нието подчерта, че над 89 милиона души имат право на глас:

"Да отидем всички да гласуваме с гордост, радост и увереност в бъдещето си".

Според анализатори има желание за промяна на всяка цена, защото недоволството от настоящето надделява над страха от неизвестното.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47