"Със странни мотиви Комисията за защита на конкуренцията спря сделките за ЧЕЗ и Нова телевизия", пише в заглавие на първата си страница вестник "Сега". Изданието обяснява, че 6 соларни парка са се оказали пречка за купуване на ЕРП-то, а тв каналът е бил твърде значим, за да бъде продаден. Решенията са оставили почти без думи кандидат-купувачите, които са отказали коментар дали ще обжалват, уточнява "Сега".
Вестник "Стандарт" допълва, че според антимонополната комисия продажбата на най-важното ни енергодружество на "Инерком" може да застраши националната сигутност заради важността на сектора. Сделката за "Нова Броудкастинг Груп" от чешката "ПиПиЕф груп" пък ще доведе до установяване или засилване на господстващото положение, което значително би възпрепятствало конкуренцията на съответните пазари, уточнява всекидневникът.
"Българо-чешка търговска война", това е водещото заглавие на днешния брой на вестник "24 часа". Всекидневникът посочва, че според Комисията за защита на конкуренцията като производител на ток от фотоволтаици "Инерком" ще има съществено предимство пред останалите, ако придобе дяловете на ЧЕЗ у нас. Медийни експерти, цитирани от "24 часа", прогнозират, че след спирането на сделката за Нова тв, цената й вероятно ще падне до 100 млн. евро.
"Избили на сляпо животните в Странджа", пише вестник "Труд", като цитира думи на бившия земеделски министър Мирослав Найденов по повод чумата по дребните преживни животни. Докато лабораторията във Франция не потвърди кой е щамът, ще има съмнения за диагнозата, коментира още той.
Вестник "Дума“ пише по темата: "Управляващите продължават с неадекватните опити да оправдаят и овладеят хаоса, който предизвикаха с убиването на животни в Странджанско. След като в сряда след протест на фермери вътрешният министър Валентин Радев обяви, че ще продължат с евтаназията в Шарково, в полунощ срещу четвъртък стана ясно, че процесът отново спира. Изданието допълва още, че на специален брифинг в МВР вчера, той и земеделският министър Румен Порожанов са се опитали да замажат ситуацията, но, вместо яснота, са внесли допълнителни неясноти.
"Около 50 млн. лева годишно са приходите от езотеричен туризъм у нас, който все повече се популяризира напоследък". Това е съобщил пред вестник „Монитор“ директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов. По думите му става дума за около 250 000 пътувания с такава насоченост. Руснаци, испанци и италианци също идват у нас, за да посещават места, които се смятат за свещени или че са енергийни центрове, посочва "Монитор".
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..