Европейската комисия си запазва правото да даде на съд Полша заради промените в съдебната система. Това стана ясно от думите на заместник-председателя на Комисията Франс Тимерманс след заседанието на Съвет "Общи въпроси".
Правителството в Полша прие закони, изпращащи в ранна пенсия много съдии от Върховния съд, и номинира свои кандидати за техните длъжности – ход, разкритикуван от евроинституциите и полската опозиция.
Мисля, че ситуацията в Полша не се е подобрила, бе категоричен Тимерманс и заяви:
"Комисията, в светлината на сериозността на ситуацията, ще използва всички инструменти, които има на разположение, за да коригира това, което смята, че не е правилно. В в т.ч. и да отнесем въпроса в Съда на ЕС в Люксембург".
Смятам, че двете институции – Съветът и Комисията, имаме колективна отговорност по въпроса за върховенството на закона, както и за това Полша да реши проблема в рамките на правилата, установени от договора, а те са задължителни за всяка страна-членка, добави той. На въпрос ще му стигне ли времето до края на мандата на тази комисия, който приключва догодина, Тимерманс отговори:
"Кой каза, че мандатът ми приключва догодина? Аз имам репутация на много издръжлив в Холандия и мисля, че мога да имам същата репутация на европейско равнище. Нямам намерение да се оттеглям, защото тук става дума за битка за душата и сърцето на Европа".
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..